Zabytki UNESCO w Polsce

Zamek w Malborku

XIII-wieczny, warowny klasztor Zakonu Krzyżackiego został znacznie rozbudowany i upiększony po 1309 roku, kiedy przeniesiono tu z Wenecji siedzibę Wielkiego Mistrza. Ten znakomity przykład średniowiecznego zamku ceglanego popadł następnie w ruinę, ale został pieczołowicie odrestaurowany na przełomie XIX i XX w. To właśnie w Malborku powstało wiele obowiązujących dzisiaj technik konserwatorskich. Po poważnych zniszczeniach w czasie II Wojny Światowej, zamek został ponownie odrestaurowany na podstawie szczegółowej dokumentacji opracowanej przez jego wcześniejszych konserwatorów. 

Zamek w Malborku-  gotycki, ceglany, warowny, otoczony fosą. Zamek jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie. W 1997 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Zespół zamkowy w Malborku obejmuje:

 Zamek Wysoki, czworoboczny, z dziedzińcem otoczonym krużgankiem, kościołem Najświętszej Maryi Panny z kaplicą grobową św. Anny.

Zamek Średni, trójboczny, z rozległym dziedzińcem otwartym ku Zamkowi Wysokiemu (oddzielonym od niego murem i fosą), z kaplicą św. Bartłomieja, Wielką Komturią, Wielkim Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Refektarzem Letnim oraz Refektarzem Zimowym.

 Zamek Niski (Przedzamcze), z Karawanem, kaplicą św. Wawrzyńca oraz szeregiem zabudowań gospodarczych.

 

Zamek Wysoki

 

Kościół zamkowy pw. NMP

 

Kaplica św. Anny

 

Zamek Średni

 

 

 

 

Pałac Wielkich Mistrzów

 

Wielki Refektarz

 

Letni Refektarz



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl