Zabytki UNESCO w Polsce

Kościoły Pokoju

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze - są największymi drewnianymi budowlami religijnymi. W roku 2001 zostały one wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kościoły powstały w II poł. XVII wieku, w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestostoletnią (1618-1648). Wybudowano trzy takie kościoły:

-w Głogowie-spłonął w pożarze spowodowanym poprzez uderzenie pioruna.

-w Jaworze

-w Świdnicy

 

Kościół w Świdnicy

 

Kościół w Jaworze

 

Kościoły Drewniane Południowej Małopolski

 

Kościół św. Filipa i Jakuba w Sękowej – Został wzniesiony na początku XVI wieku. Należy do najpiękniejszych polskich zabytków drewnianych.

 

 Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej – Został zbudowany pod koniec XV wieku, zgodnie z ówczesnymi zasadami wznoszenia świątyń. Wewnątrz zachowały się polichromie z XV i XVII wieku przedstawiające Sąd Ostateczny, Ostatnią Wieczerzę oraz wizerunek adorowania NMP przez św. Szymona, pochodzącego z Lipnicy.

 

 Kościół Pw. Wszystkich Świętych w Bliznem - Kościół w Bliznem jest jednym z najcenniejszych obiektów drewnianej architektury sakralnej w Polsce. Znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego.

 

Kościół Wniebowzięcia NMP i Św Michała Archanioła - Był zbudowany pod koniec XIV wieku (najprawdopodobniej w 1388 roku). W kościele znajduje się cudowna figurka Matki Boskiej Bolesnej.

 

Kościół Św. Michała Archanioła w Dębie Podchalańskim - Pierwszy kościół w Dębie wzniesiono prawdopodobnie w XIII wieku. Obecny kościół wybudowany został w II poł. XV wieku na miejscu starszej świątyni. Z tego okresu pochodzą ‘’NAWA’’ i ‘’PEZBITERIUM’’ (otrzymał jako jedyny drewniany kościół nominację w konkursie siedmiu cudów polski).

 



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl