Zabytki UNESCO w Polsce

Historyczne Centrum Krakowa

 Historyczne centrum Krakowa zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO we wrześniu 1978 roku. Miało to miejsce podczas obrad 2. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obszarem dziedzictwa kulturowego objęto: wzgórze Wawel, Stare Miasto, Kazimierz wraz z przedmieściem Stradom. Wraz z zabytkami Krakowa umieszczono na Liście Zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce. O ogromnym znaczeniu dla historii i rozwoju kultury Polski świadczy pełna nazwa miasta, brzmiąca Stołeczne Królewskie Miasto Kraków.

 

Stare Miasto w Krakowie 

Najstarszy obszar Krakowa lokowany na prawie magdeburskim, otoczony Plantami (pasy zieleni, które powstały w miejscu dawnej fosy). Jego centrum stanowi Rynek Główny. Do najliczniejszych zabytków należą: kościół Mariacki, Sukiennice, wieża ratuszowa, pomnik Adama Mickiewicza oraz pozostałości murów obronnych Barbakan i Brama Floriańska.

Rynek Główny

 

 

Kościół Mariacki - jeden z największych i najważniejszych, po Katedrze Wawelskiej, kościołów Krakowa. Jest kościołem gotyckim, budowanym w XIV i XV wieku. Z jego wyższej wieży wygrywany jest Hejnał Mariacki.

 

 

Ołtarz Wita Stwosza w Krakowie – ołtarz Zaśnięcia NMP, właściwie etabulum ołtarza głównego kościoła Mariackiego w Krakowie to nastawa ołtarzowa wykonana w latach 1477–1489 przez przybyłego z Norymbergi rzeźbiarza Wita Stwosza i jego krakowski warsztat.

 

 

Sukiennice w Krakowie – zabytkowy budynek sukiennic znajdujący się w centralnej części Rynku Głównego w Krakowie.

 

 

Wieża ratuszowa – gotycka wieża z XIV wieku znajdująca się na Rynku Głównym, o wysokości 70 m. Ocalała ze zburzonego w 1820 roku ratusza – wówczas głównego gmachu administracyjnego Krakowa.

 

 

Pomnik Adama Mickiewicza (przez krakowian zwany potocznie "Adasiem")- pomnik, o wysokości 10 m, przedstawia poetę stojącego na postumencie u stóp którego, na wielostopniowym cokole znajdują się cztery alegorie: Ojczyzna, Męstwo, Nauka i Poezja. Na cokole umieszczona została dedykacja: "Adamowi Mickiewiczowi Naród".

 

  

 Barbakan w Krakowie (zwany potocznie Rondlem) część fortyfikacji miejskich w Krakowie. Dawniej był połączony z Bramą Floriańską długą szyją i jego głównym zadaniem była jej obrona.

 

 

Brama Floriańska (Brama św. Floriana) w Krakowie– średniowieczna brama z basztą, położona na Starym Mieście. Jest jedną z ośmiu krakowskich bram obronnych.

 

 Kazimierz

Kazimierz - średniowieczna dzielnica położona na południu miasta Kraków. Była ona dawniej osobnym miastem, otoczonym murami obronnymi z własnym placem targowym i ratuszem. W XIX wieku została przekształcona w dzielnicę żydowską, uznaną za jedno z najważniejszych i najprężniej działających centrów kultury Żydów w Polsce, do czasu hitlerowskiego Holocaustu.Do zabytków tego miejsca należą: klasztor o.o. Paulinów na Skałce, synagogi: Stara, Izaaka, Kupa, Tempel, Wysoka, Poppera i Remuh oraz kościoły: Bożego Ciała i św. Katarzyny.

 

Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz klasztor paulinów - kompleks sakralny. Jest to według legendy sanktuarium męczeństwa Św. Stanisława, biskupa krakowskiego, znajdujące się niedaleko Wawelu, nad Wisłą.

 

 

Kościół Bożego Ciała – gotycka bazylika rzymskokatolicka Kanoników Regularnych Laterańskich, w Krakowie na Kazimierzu.

 

 

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty – zabytkowy kościół rzymskokatolicki, zajmujący wraz z klasztorem oo. Augustianów Eremitów obszar mieszczący się niedaloko Skałki w krakowskiej dzielnicy Kazimierz.

 

 

Synagoga Stara – synagoga znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie. Jest jedną z najstarszych zachowanych synagog w Polsce oraz jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Europie.

 

 

 Synagoga Izaaka, również Synagoga Ajzyka – największa synagoga na Kazimierzu w Krakowie.

 

 

Synagoga Kupa – synagoga znajdująca się na Kazimierzu. Jest ostatnią synagogą powstałą w okresie istnienia miasta żydowskiego.

 

 

Synagoga Tempel (Synagoga Postępowa) – reformowana synagoga. Jest obecnie jedną z czterech czynnych synagog w mieście, jednak nabożeństwa odbywają się w niej wyłącznie od czasu do czasu.

 

 

Synagoga Wysoka w Krakowie – synagoga znajdująca się na Kazimierzu. Sala modlitwy umieszczona jest na piętrze, stąd pochodzi jej nazwa – Wysoka. Do dnia dzisiejszego pozostaje najwyższą synagogą Krakowa oraz jedyną w Polsce synagogą umieszczoną na piętrze.

 

 

Synagoga Wolfa Poppera w Krakowie, zwana Małą - Synagoga została ufundowana w 1620 przez Wolfa Poppera. Dzięki szczodrości Poppera synagoga mogła poszczycić się najbogatszym wyposażeniem wnętrza spośród wszystkich krakowskich bożnic.

 

 Synagoga Remuh – synagoga krakowska, jest obecnie jedną z dwóch czynnych synagog w mieście i jedyną w której regularnie odbywają się nabożeństwa.

 

 

Stradom – obszar Krakowa, który był dawniej południowym przedmieściem.

 

 Wawel

Wawel – wzgórze na Pomoście Krakowskim, na lewym brzegu Wisły. Wawel ma charakter zrębu tektonicznego, który powstał w miocenie i zbudowany jest z liczących 161–155 mln lat górnojurajskich wapieni wieku oksfordzkiego. Wzgórze wznosi się na wysokość ok. 228 m.n.p.m. Wzgórze mogło pierwotnie nazywać się wąwał, wąwel ze względu na krasowy charakter wapieni, z których jest zbudowane, jak i na liczne jaskinie (np. Smocza Jama).

 

 

 Wzgórze wawelskie

 

 

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława – kościół archikatedralny, położony na Wawelu. Miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowani są tutaj między innymi św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.

 

 

 Zamek Królewski na Wawelu – rezydencja królewska o charakterze zabytkowym, mieszcząca się na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie, o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi.

 

 

Sala Poselska w Zamku Królewskim

 

 

Dziedziniec wawelski 

 

 

Baszta Złodziejska – jedna z trzech zachowanych w pełni baszt na Wawelu, położona w zachodniej części wzgórza.Wzniesiona została w XIV wieku w linii gotyckiego muru obronnego. W podziemnej części baszty zachował się do dziś dawny loch więzienny.

 

 

Baszta Sandomierska – jedna z trzech istniejących baszt na wzgórzu wawelskim, położona na jego południowo-zachodnim skraju. Wraz z basztą Lubranką tworzy unikatowy zespół tzw. baszt ogniowych z połowy XV w.

 

 

Kaplica Zygmuntowska - przykład florenckiej architektury renesansowej poza Włochami. Niemiecki historyk sztuki August Ottmar Essenwein nazwał ją "perłą renesansu z tej strony Alp".

 

 

 

 

 

 



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl