Kalwaria Zebrzydowska: zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy
4 grudnia 1999 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO został wpisany klasztor o.o. Bernardynów wraz z przylegającym do niego parkiem pielgrzymkowym. Zabytek ten został stworzoy na wzór Drogi Krzyżowej Jezusa Chrystusa. Kult religijny w tym miejscu zapoczątkował w 1600 r., wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Ufundował on kościół pw. Ukrzyżowania Jezusa Chrystusa, a w 1602 r. postanowił dobudować kaplicę Grobu Chrystusa oraz ufundował klasztor. W 1609 r. rozpoczęto wznoszenie dwunastu kaplic Drogi Krzyżowej. W następnych latach wybudowano kolejne kaplice: pięć pasyjnych i osiem maryjnych. Rozbudowano klasztor, a do bazyliki dobudowano kaplicę Matki Bożej Kalwaryjskiej, ufundowano także fasady z dwiema wieżami oraz nadano kościołowi późnobarokowy styl z elementami rokoka. Park pasyjny powstał obok klasztoru i obejmuje obszar 600 ha. Znajdują się w nim dwa kompleksy kaplic i obiektów, na wzór z Ziemi Świętej, nazywanymi Dróżkami Pana Jezusa i Dróżkami Matki Boskiej. Na Dróżkach Pana Jezusa znajduje się 28 kaplic, natomiast na Dróżkach Matki Boskiej jest ich 24. Kalwaria od stuleci jest ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego. Rozwinął się tu kult Matki Bożej. W 1641 r. podarowano klasztorowi obraz Matki Bożej. Sanktuarium w Kalwarii odwiedził papież Benedykt XVI oraz dwukrotnie papież Jan Paweł II.
Kaplica Matki Bożej z cudownym obrazem - bazylika, w której znajduje się wizerunek przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem.
Klasztor o.o. Bernardynów - klasztor usytuowany na zboczu Góry Żar, wybudowany przez Mikołaj Zebrzydowskiego według włoskiego projektu.
Kościół pw. Ukrzyżowania Jezusa Chrystusa - zbudowany według modelu przywiezionego w 1599 roku z Jerozolimy przez Hieronima Strzałę.
Kaplica Grobu Chrystusa - wybudowana przez wojewodę krakowskiego, Mikołaja Zebrzydowskiego.
Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej - zabytkowy kościoł znajdujący się u szczytu Góry Żar, jeden z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego.